Anasayfa

Çekmeköy’de “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” Eylemi

Kategori: Çekmeköy Kaymakamlık
Cuma, 08 Şubat 2019 15:33 tarihinde yayınlandı.
Super User tarafından yazıldı.
Gösterim: 2425

İçişleri Bakanlığı öncülüğünde trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla bugün 81 ilde eylem gerçekleştirdi.

 

Trafik kazalarında her yıl yaklaşık bin 700 yayanın hayatını kaybetmesi üzerine harekete geçen İçişleri Bakanlığı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım attı.

Yapılan düzenleme ile “Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken "yavaşlamak", buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa "ilk geçiş hakkını vermesi" zorunlu hale geldi.

Bu kapsamda Çekmeköylü öğrenciler 2019 yılının Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edilişini gerçekleştirdikleri eylem ile tanıtım yaparak kamuoyuna ilan ettiler.

Çekmeköy Kaymakamı Adem Arslan, daire amirleri, muhtarlar ve vatandaşların katıldığı programda, öğrenciler, trafik polislerinin eşliğinde sürücüleri ve yayaları trafik kanununda yapılan değişiklik hakkında bilgilendirdiler.

Öğrenciler Sürücüleri Bilgilendirdi, Yayaların Yaya Geçidinden Geçmesini Teşvik Etti

Çekmeköy Kemerdere İsmihan İsmet Süzer Ortaokulu’nun bulunduğu 18 Mart Caddesi’nde gerçekleşen eylem ile yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi, yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması, yayaların yaya geçitlerini kullanmasının teşvik edilmesi ve yayaların güvenli bir şekilde yaya geçitlerini kullanmalarının sağlanması amacına yönelik farkındalık sağlayıcı ve eğitici faaliyetler gerçekleştirildi. Öğrenciler Okul Geçit Görevlisi yazılı şapkaları ve Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın yazılı el dövizleri ile uygulamalı olarak araçları yaya geçidinde durdurarak kanunda yapılan değişikliği anlattılar. Aynı zamanda okuldan çıkan velileri de uyaran öğrenciler yaya geçidinin kullanılmasını teşvik ettiler.

Programda bir sürücü ile konuşma gerçekleştiren Kaymakam Adem Arslan, “İyi yolculuklar diliyorum. Bugünden itibaren Sayın İçişleri Bakanı’mızın talimatı ile tüm illerimizde, ilçelerimizde arkadaşlarımızla yollardaki yaya geçişi önceliği için duyarlılık, hassasiyet olması amacıyla böyle bir çalışma yapıyoruz. İnşallah sizde önceliğin her zaman yayada olduğunu bilerek bundan sonra araçları kullanırken daha da hassasiyet göstereceksinizdir. Trafik kanunumuzda yapılan değişiklik ile trafik ışığı olmayan yerlerde yaya geçidine yaya ayağını attığı anda artık yol yayanın hakkı olduğunu insanlarımıza anlatmak için buradayız. İlginiz için teşekkür ediyoruz” dedi.

Uygulamadan memnun kalan sürücü Oğuz Şimşek, “Güzel bir uygulama. Zaten uymamız gereken kurallar bunlar. Fakat hepimiz bazen ihlal ediyoruz bu kuralları. Artık daha da dikkatli olmaya çalışacağım” dedi.

Haber Kaynağı: Çekmeköy Kaymakamlık